Bozüyük Portal

Ücretli poşet uygulaması ne zaman başlayacak? Plastik poşetler ne kadar olacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının aldığı karara göre, çevre kirliliği yaratan plastik poşetler artık paralı olacak. Tüm vatandaşları ilgilendiren poşet konusunda ise herkesin aklında pek çok soru var. Ücretli poşet uygulaması ne zaman başlayacak, poşetler ne kadar olacak, para cezası uygulanacak mı?

Ücretli poşet uygulaması ne zaman başlayacak? Plastik poşetler ne kadar olacak?
Bu haber 29 Aralık 2018 - 16:25 'de eklendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kullanımı her geçen gün artan plastik alışveriş poşetlerini hızlı bir şekilde çöpe dönüşmesi, hafif ağırlıkları nedeniyle etrafa yayılarak çevre kirliliğini önemli ölçüde artırması ve mevcut geri dönüşüm oranları çok düşük olduğundan kaynak verimliliğini olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle bunları ücretlendirme kararı almıştı.

ÜCRETLİ POŞET UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018 yılında yayımlanan yönetmelikle 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ülkemizde halihazırda satış noktalarında ücretsiz verilen plastik alışveriş poşetlerinin tüm satış noktalarında ücretli olarak temin edilmesi yönünde düzenleme yaptı.

BAZI POŞETLERE İSTİSNA GETİRİLDİ

Son yapılan değişiklikle 1 Ocak’ta başlayacak uygulamaya bazı istisnalar getirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı son yaptığı açıklamada; “Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500×350 milimetreden küçük poşetleri kapsam dışında bıraktık. Ayrıca tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan özel poşetleri de tüketicilerimiz uzaktan satışlar dahil, ücretsiz olarak temin etmeye devam edecek” dedi.

POŞETLER NE KADAR OLACAK

1 Ocak itibariyle plastik alışveriş poşetleri tüketiciye en az 25 kuruştan satılacak.

Bu haber 29 Aralık 2018 - 16:25 'de eklendi
Etiketler :